ARTYKUŁY

Artykuł - PLUS.KURIER LUBELSKI.PL 22.06.2017

Źródło: plus.kurierlubelski.pl/wiadomosci/a/okulisci-testuja-leki-na-rybkach,12198067

 

·  22.06.2017

 

·  Gabriela Bogaczyk

 

Lekarze sprawdzają, czy nowe preparaty są skuteczne w leczeniu chorób oczu. To szansa dla wielu pacjentów np. ze zwyrodnieniem siatkówki.

Do badań posłużyły rybki akwaryjne z gatunku Danio rerio, które posiadają aż 70 procent genów podobnych do ludzkich. Poza tym, budowa oka rybek jest zbliżona do oka ludzkiego.

- Do piątego dnia życia podajemy larwom kilka preparatów, które są rozpuszczalne w wodzie i przenikają przez ciało. Następnie obserwujemy pod mikroskopem, jak zachowują się naczynia w całym ciele, a szczególnie w gałce ocznej - wyjaśnia dr n. med. Anna Święch-Zubilewicz z Kliniki Chirurgii Siatkówki Ciała Szklistego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wszystko dzieje się po to, aby w przyszłości pomóc w poprawie wzroku ludziom. - Chodzi szczególnie o zwyrodnienie siatkówki i retinopatię cukrzycową. Są to choroby, które najczęściej u osób po 50 roku życia powodują utratę wzroku. W Polsce ok. 1,2 mln ludzi choruje na zwyrodnienie siatkówki. Co roku przybywa 120 tys. nowych zachorowań wylicza okulistka.

I zaznacza, że są leki na te choroby, ale wciąż poszukuje się nowych metod leczenia, bo osób starszych będzie przybywać. - Dotychczasowe preparaty hamują rozwój chorób oczu, ale wciąż poszukiwane są skuteczniejsze. Te substancje, które obecnie podajemy rybkom, są stosowane u pacjentów już przy innych schorzeniach . Liczymy, że będą również wspomagać poprawę wzroku - dodaje dr n. med. Anna Święch-Zubilewicz. Dodajmy, że nadzieja na sukces jest spora, bo pierwsze wstępne wyniki testów są pozytywne.

Badania przeprowadzane są w Ośrodku Medycyny Doświadczalnej UM przy ul.

Jaczewskiego. - Dynamiczny rozwój medycyny sprawił, że w Lublinie na miejscu mamy do dyspozycji coraz to nowsze metody diagnostyczne i terapeutyczne. Pamiętam, że jeszcze niedawno jeździliśmy robić takie badania np. we Francji. Rybki Danio rerio są obecnie często wykorzystywanym modelem w badaniach eksperymentalnych w okulistyce, ale też w innych dziedzinach jak neurologia, hematologia, choroby zakaźne - tłumaczy specjalistka.

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej w Lublinie współpracuje w badaniach z prof. Przemysławem Tylżanowskim z Uniwersytetu w Lueven w Belgii.

 

Przypomnijmy, że OMD powstał w 2015 roku i jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek o charakterze eksperymentalno-hodowlanym. Prowadzi się tu pionierskie badania na zwierzętach laboratoryjnych jak myszy, szczury i ryby z gatunku Danio rerio.

Artykuł - Dziennik Wschodni 14 czerwca 2017.

14 czerwca 2017 w Dzienniku Wschodnim ukazał się artykuł na temat badań prowadzonych w Ośrodku Medycyny Doświadczalnej UM w Lublinie.

 

Źrodło: 

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/male-rybki-pomoga-w-leczeniu-oczu-naukowcy-z-lublina-chca-wykorzystac-ich-umiejetnosci,n,1000200802.html

DANIO REIRO

PRZYSZŁOŚCIĄ BADAŃ BIOMEDYCZNYCH.

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej prowadzi między innymi wyspecjalizowaną i innowacyjną hodowlę ryb Danio rerio (Zebrafish).

Stanowią one doskonały organizm modelowy, wykorzystywany w licznych projektach badawczych. Do najbardziej istotnych cech tego gatunku należą:

  • łatwość utrzymania,
  • krótki cykl rozwojowy,
  • duża ilość materiału do badań,
  • przezroczystość ciała we wczesnych stadiach rozwojowych,
  • łatwość manipulacji genetycznych,
  • zasobność kolekcji mutantów i linii transgenicznych,
  • zsekwencjonowany genom (25 chromosomów, na których znajdują się odpowiedniki ponad 70% genów ludzkich).

O wysokiej przydatności modelu Danio rerio do badań laboratoryjnych decyduje duże podobieństwo zjawisk zachodzących u tego gatunku do tych, które zachodzą w organizmie człowieka.

 

WAŻNIEJSZE BADANIA Z ZASTOSOWANIEM DANIO RERIO:

  • prace z zakresu genetyki i rozwoju,
  • badania neurologiczne i neuropatologiczne ,
  • badania z obszaru: kardiologii, onkologii, farmakodynamiki, toksykologii.